دسته‌بندی نشده

كدام راه؟

ما انسان‏ها، براى سعادت و رشد خود به برنامه و طرح نيازمنديم و از سه طريق مى‏توانيم برنامه مورد نياز خود را به دست آوريم. به عبارت ديگر سه راه پيش روى ماست:

۱- طبق ميل و سليقه خود عمل كنيم.

۲- طبق خواسته‏هاى مردم برنامه خود را تنظيم كنيم.

۳- خود را تسليم خدا نماييم و راه خود را فقط از او بگيريم.

راه خودساخته، هرگز راه مطمئنّى نيست، زيرا معلومات، اطلاعات و دانش انسان بسيار محدود است. او شاهد صدها اشتباه و خطا در اعمال گذشته خويش است. وجود پشيمانى‏هاى بسيار در زندگى ما دليلى است بر اشتباه بودن راهى كه رفته‏ايم و چه بسيار از تصوّرات، برداشت‏ها و قضاوت‏هاى ما، كه بعداً معلوم مى‏شود اشتباه بوده است.

مضافاً، طوفان غرائز هر لحظه انسان را از سويى به سويى مى‏برد وخواسته‏هاى جديدى را مطرح مى‏كند، با اين وضع آيا صلاح است باز هم در انتخاب راهى كه به سعادت يا شقاوت هميشگى انسان مربوط مى‏شود، طبق فكر ناقص وعلم محدود خود عمل كند؟!

راه دوّم نيز در نامطمئن بودن، دست كمى از راه اوّل ندارد، چون همان خطا و سهو و محدوديّت كه در دانش و انديشه من بود در نظريه ديگران نيز هست. همان‏گونه كه من در دام هواها و هوس‏هاى خويش گرفتارم، ديگران نيز همين گرفتارى را داشته و دارند و همان طور كه من بارها پشيمان شده و مى‏شوم، ديگران نيز همين پشيمانى را داشته و خواهند داشت.

از همه اينها گذشته، هيچ دليلى وجود ندارد كه من از سليقه خود صرف نظر كنم و دنبال سليقه‏هاى گوناگون ديگران باشم. آزادى خود را رها كرده، اسير كسانى شوم كه نه حقيقت مرا مى‏شناسند، نه سعادت ابدى مرا مى‏دانند و نه معلوم است كه خيرخواهم باشند.

راه دين، راهى است كه آفريدگار براى ما قرار داده و بديهى است كه سازنده هر كالايى به مشخّصات و نيازهاى آن از ديگران آگاه‏تر است و بهتر از هر كسى مى‏تواند مقرّرات مربوط به نحوه استفاده و يا حفظ و نگهدارى آن را مشخّص نموده و اعلام كند. آيا وجود انسان، از يك كالاى ساخته دست بشر كمتر ويا ساده‏تر است؟! راه ما و مقرّرات و قوانين زندگى ما را نيز بايد سازنده وخالق ما يعنى خداى بزرگ بيان كند، زيرا او از هر كس نسبت به بندگان خود آگاه‏تر و مهربان‏تر است.

 

منبع: اصول عقاید، توحید، نیاز به دین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *